N20SP2R5L
DigiKey Part Number
13-N20SP2R5L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N20SP2R5L
Description
ICL 2.5 OHM 15% 8A 20MM
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 2.5 Ohms ±15% 8 A 0.787" (20.00mm)
Category
Tolerance
±15%
Current - Steady State Max
8 A
Series
R @ Current
73 mOhms
Diameter
0.787" (20.00mm)
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
2.5 Ohms