N20SP020M
DigiKey Part Number
13-N20SP020M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N20SP020M
Description
ICL 20 OHM 20% 6A 20MM
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 20 Ohms ±20% 6 A 0.787" (20.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
YAGEO
Current - Steady State Max
6 A
Series
R @ Current
197 mOhms
Packaging
Box
Diameter
0.787" (20.00mm)
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
20 Ohms