N15SP120L-F
DigiKey Part Number
13-N15SP120L-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N15SP120L-F
Description
ICL 120 OHM 15% 2A 15MM
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 120 Ohms ±15% 2 A 0.591" (15.00mm)
Category
Tolerance
±15%
Current - Steady State Max
2 A
Series
R @ Current
1.159 Ohms
Diameter
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
120 Ohms