N15SP080L-F
DigiKey Part Number
13-N15SP080L-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N15SP080L-F
Description
ICL 80 OHM 15% 2.5A 15MM
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 80 Ohms ±15% 2.5 A 0.591" (15.00mm)
Category
Tolerance
±15%
Current - Steady State Max
2.5 A
Series
R @ Current
748 mOhms
Diameter
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
80 Ohms