N15SP015M-F
DigiKey Part Number
13-N15SP015M-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N15SP015M-F
Description
ICL 15 OHM 20% 4A 15MM
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 15 Ohms ±20% 4 A 0.591" (15.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
4 A
Series
R @ Current
260 mOhms
Diameter
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
15 Ohms