N15SP008L
DigiKey Part Number
13-N15SP008L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N15SP008L
Description
ICL 8 OHM 15% 5A 15MM
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 8 Ohms ±15% 5 A 0.591" (15.00mm)
Category
Tolerance
±15%
Current - Steady State Max
5 A
Series
R @ Current
186 mOhms
Diameter
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
8 Ohms