N13SP018L-F
DigiKey Part Number
13-N13SP018L-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N13SP018L-F
Description
ICL 18 OHM 15% 3A 13MM
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 18 Ohms ±15% 3 A 0.512" (13.00mm)
Category
Tolerance
±15%
Manufacturer
YAGEO
Current - Steady State Max
3 A
Series
R @ Current
391 mOhms
Packaging
Box
Diameter
0.512" (13.00mm)
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
18 Ohms