N08SP010L
DigiKey Part Number
13-N08SP010L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N08SP010L
Description
ICL 10 OHM 15% 3A 8MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 10 Ohms ±15% 3 A 0.315" (8.00mm)
Category
Tolerance
±15%
Manufacturer
YAGEO
Current - Steady State Max
3 A
Series
R @ Current
260 mOhms
Packaging
Box
Diameter
0.315" (8.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
R @ 25°C
10 Ohms