MFR50SDRD52-1K2
DigiKey Part Number
MFR50SDRD52-1K2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR50SDRD52-1K2
Description
RES 1.2K OHM 0.5% 1/2W AXIAL
Detailed Description
1.2 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)