MFR50SDBE52-511R
DigiKey Part Number
MFR50SDBE52-511R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR50SDBE52-511R
Description
RES 511 OHM 0.5% 1/2W AXIAL
Detailed Description
511 Ohms ±0.5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)