MFR1WSDRD52-530K
DigiKey Part Number
13-MFR1WSDRD52-530KTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-MFR1WSDRD52-530KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR1WSDRD52-530K
Description
RES 530K OHM 0.5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
530 kOhms ±0.5% 1W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFR1WSDRD52-530K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)