MFR-25FBF52-2K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 10.109
Datasheet
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2.011
Datasheet
Similar
Similar
Stackpole Electronics Inc
2 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
MFR-25FBF52-2K
DigiKey Part Number
2.00KXBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-25FBF52-2K
Description
RES 2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MFR-25FBF52-2K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)