MFP50SCRD52-549R
DigiKey Part Number
MFP50SCRD52-549R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFP50SCRD52-549R
Description
RES 549 OHM 0.25% 1/2W AXIAL
Detailed Description
549 Ohms ±0.25% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)