MFP50SBBE52-60R
DigiKey Part Number
MFP50SBBE52-60R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFP50SBBE52-60R
Description
RES 60 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
60 Ohms ±0.1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)