MFP200BRE52-40K2
DigiKey Part Number
MFP200BRE52-40K2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFP200BRE52-40K2
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40.2 kOhms ±0.1% 2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)