MFP200BRE52-15K
DigiKey Part Number
MFP200BRE52-15K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFP200BRE52-15K
Description
RES 15K OHM 0.1% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 kOhms ±0.1% 2W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)