MFP1WSCRD52-7K5
DigiKey Part Number
MFP1WSCRD52-7K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFP1WSCRD52-7K5
Description
RES 7.5K OHM 0.25% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 kOhms ±0.25% 1W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)