MFP1WSBRE52-29K
DigiKey Part Number
MFP1WSBRE52-29K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFP1WSBRE52-29K
Description
RES 29K OHM 0.1% 1W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
29 kOhms ±0.1% 1W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)