MCP100JR-1K5
DigiKey Part Number
13-MCP100JR-1K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP100JR-1K5
Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1W MELF
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±5% 1W Chip Resistor MELF, 0207 Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP100JR-1K5 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
MELF, 0207
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)