KNP5WSJT-52-1R8
DigiKey Part Number
KNP5WSJT-52-1R8-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP5WSJT-52-1R8
Description
RES 1.8 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
1.8 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)