KNP5WSJR-52-0R36
DigiKey Part Number
KNP5WSJR-52-0R36-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP5WSJR-52-0R36
Description
RES 0.36 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)