KNP5WSJB-73-0R68
DigiKey Part Number
KNP5WSJB-73-0R68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP5WSJB-73-0R68
Description
RES 0.68 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)