KNP5WSJB-73-0R62
DigiKey Part Number
KNP5WSJB-73-0R62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP5WSJB-73-0R62
Description
RES 0.62 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
620 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)