KNP500JB-91-2R7
DigiKey Part Number
KNP500JB-91-2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP500JB-91-2R7
Description
RES 2.7 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
2.7 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)