KNP200JB-52-0R1
DigiKey Part Number
KNP200JB-52-0R1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP200JB-52-0R1
Description
RES 0.1 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KNP200JB-52-0R1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.610" L (5.20mm x 15.50mm)