KNP1WSJB-52-1R1
DigiKey Part Number
KNP1WSJB-52-1R1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP1WSJB-52-1R1
Description
RES 1.1 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)