KNP100JT-52-1R2
DigiKey Part Number
KNP100JT-52-1R2-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP100JT-52-1R2
Description
RES 1.2 OHM 5% 1W AXIAL
Detailed Description
1.2 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)