HHV1WSFT-73-54K9
DigiKey Part Number
HHV1WSFT-73-54K9-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHV1WSFT-73-54K9
Description
RES 54.9K OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54.9 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)