FMP300JR-73-75K
DigiKey Part Number
FMP300JR-73-75K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP300JR-73-75K
Description
RES 75K OHM 5% 3W AXIAL
Detailed Description
75 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)