FMP300JB-73-270K
DigiKey Part Number
FMP300JB-73-270K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP300JB-73-270K
Description
RES 270K OHM 5% 3W AXIAL
Detailed Description
270 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)