FMP200JT-52-0R91
DigiKey Part Number
FMP200JT-52-0R91-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP200JT-52-0R91
Description
RES 0.91 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
910 mOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)