FMP200JR-52-6K8
DigiKey Part Number
6.8KZTR-ND - Tape & Reel (TR)
6.8KZCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP200JR-52-6K8
Description
RES 6.8K OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
6.8 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FMP200JR-52-6K8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)