FMP200JR-52-20K
DigiKey Part Number
FMP200JR-52-20K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP200JR-52-20K
Description
RES 20K OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
20 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)