FMP200JR-52-1R8 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FMP200JR-52-1R8 |
Description | RES 1.8 OHM 5% 2W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.8 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FMP200JR-52-1R8 Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Flame Proof, Safety |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm) |