FMP200JR-52-1K1
DigiKey Part Number
FMP200JR-52-1K1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP200JR-52-1K1
Description
RES 1.1K OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
1.1 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FMP200JR-52-1K1 Models
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)