FMP200FBF52-1R62
DigiKey Part Number
FMP200FBF52-1R62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP200FBF52-1R62
Description
RES 1.62 OHM 1% 2W AXIAL
Detailed Description
1.62 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)