FMP100JT-52-56R
DigiKey Part Number
FMP100JT-52-56R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP100JT-52-56R
Description
RES 56 OHM 5% 1W AXIAL
Detailed Description
56 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)