FMP100JT-52-0R12
DigiKey Part Number
13-FMP100JT-52-0R12CT-ND - Cut Tape (CT)
13-FMP100JT-52-0R12TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP100JT-52-0R12
Description
RES 0.12 OHM 5% 1W AXIAL
Detailed Description
120 mOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)