FMP100JR-52-6R8
DigiKey Part Number
FMP100JR-52-6R8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP100JR-52-6R8
Description
RES 6.8 OHM 5% 1W AXIAL
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)