FMP100JR-52-20R
DigiKey Part Number
FMP100JR-52-20R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP100JR-52-20R
Description
RES 20 OHM 5% 1W AXIAL
Detailed Description
20 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)