FMP100FTE52-51R1
DigiKey Part Number
FMP100FTE52-51R1-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP100FTE52-51R1
Description
RES 51.1 OHM 1% 1W AXIAL
Detailed Description
51.1 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)