FMP100FTE52-340R
DigiKey Part Number
FMP100FTE52-340R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP100FTE52-340R
Description
RES 340 OHM 1% 1W AXIAL
Detailed Description
340 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)