FMP100FBE52-66K5
DigiKey Part Number
FMP100FBE52-66K5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP100FBE52-66K5
Description
RES 66.5K OHM 1% 1W AXIAL
Detailed Description
66.5 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)