FMP100FBE52-22K6
DigiKey Part Number
FMP100FBE52-22K6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP100FBE52-22K6
Description
RES 22.6K OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22.6 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)