FMP-50FTF52-750K
DigiKey Part Number
FMP-50FTF52-750K-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP-50FTF52-750K
Description
RES 750K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
750 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)