FMP-50FTF52-21K5
DigiKey Part Number
FMP-50FTF52-21K5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP-50FTF52-21K5
Description
RES 21.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
21.5 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)