FMP-50FRF52-2K67
DigiKey Part Number
13-FMP-50FRF52-2K67TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP-50FRF52-2K67
Description
RES 2.67K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
2.67 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)