FMF50SFTF52-300K
DigiKey Part Number
FMF50SFTF52-300K-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMF50SFTF52-300K
Description
RES 300K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
300 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)