FMF200FRF73-16K
DigiKey Part Number
FMF200FRF73-16K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMF200FRF73-16K
Description
RES 16K OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 kOhms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)