FMF-50FTE52-91R
DigiKey Part Number
FMF-50FTE52-91R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMF-50FTE52-91R
Description
RES 91 OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
91 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)